Dziennikarz i zaklinacze

Moje historie o koniach, naturalnych metodach ich szkolenia, opisy ciekawych przypadków i refleksje jeździeckie. Ku pożytkowi zainteresowanych. Jurek Sawka, koniarz i dziennikarz

Wpisy

 • piątek, 25 maja 2012
 • wtorek, 22 maja 2012
 • czwartek, 10 maja 2012
 • środa, 09 maja 2012
  • Sang Jang - pierwszy galop

    Pierwszy galop Sang Janga komentuje trener folblutów Robert Świątek

   Poszło jak z płatka. Po przekłusowaniu całego toru Sang Jang przegalopował swoje pierwsze200 metrówpod jeźdźcem, Tomkiem Swiątkiem. Wprawdzie byliśmy przekonani, że będzie dobrze, ale zawsze zostaje ten mały procent niepewności. Teraz co dnia dystans galopu Sang Janga będzie się zwiększał  o kolejne200 metrów, aż przegalopuje pełny tor. Potem zacznie wzrastać tempo. Na tym - bardzo z grubsza - polega trening wyścigowy.

   Sang Jang jest w rękach fachowców, którzy go szanują. Będę co jakiś czas przyjeżdżał na tor, żeby zobaczyć jego postępy. Koń pod siodłem wygląda świetnie, jego urodziwa głowa rzuca się w oczy. Nadal jest tym dumnym młodym ogierem, ale już nie jest folblutem, który nienawidzi jeźdźców.

   I tak, mam nadzieję, będzie już zawsze.

   Sang Jang (z lewej) pod Tomkiem Świątkiem i jego przewodnik Tamerlan pod Kamilą Sławińską

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   dziennikarzizaklinacze
   Czas publikacji:
   środa, 09 maja 2012 12:31
 • wtorek, 08 maja 2012
  • Jutro pierwszy galop Sang Janga

   Długo u niego nie byłem. Tomek już kłusował na nim po torze. Robert mówi, ze wczoraj nawet trochę sie stawiał, ale nie złośliwie lecz z nadmiaru młodzieńczej energii. W długi weekend treningi nie były regularne, ponadto w niedzielę ruszyły wyścigi. Sang Jang jeszcze nie startuje, więc nie był w centrum uwagi. Chłopaki specjalnie czekali z tym galopem na mój powrót z urlopu. Pracujemy we czwórkę: Sang Jang, Robert, Tomek i ja już trzeci miesiąc, więc naturalne, że chcemy wspólnie obchodzić najważniejsze  dla naszej ekipy wydarzenia. A pierwszy galop wyścigowca takim niewątpliwie jest.

   Trzymajcie  za nas kciuki.   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   dziennikarzizaklinacze
   Czas publikacji:
   wtorek, 08 maja 2012 19:49
 • wtorek, 24 kwietnia 2012
 • sobota, 21 kwietnia 2012
  • I o to nam szło, panie Sang Jang

    

   Tomek Świątek zszedł z Sang Janga, wyciągnął rękę i powiedział: - Gratuluję, zrobiłeś kawał porządnej roboty z tym koniem.

   Mocna rzecz, takie słowa od doświadczonego wyścigowca. Nie dla grzecznościowego rewanżu, ale dla oddania całej prawdy, powiem jednak, że Sang Jang to wspólne nasze dzieło, jeszcze nie skończone. I Tomka, który go dzielnie teraz dosiada, i Roberta, który nie odesłał go do domu, dał mu szansę i będzie go trenował na rączego ścigacza, i tych jeźdźców, którzy będą na nim w przyszłości startować.

   Pierwszy kłus bez trzymania na lince zrobił koncertowo. Teraz przez dwa tygodnie będzie w towarzystwie spokojnego kolegi powtarzał to ćwiczenie na orbicie. Po dwóch tygodniach pojedzie galopem. Potem, jak wszystko będzie OK, w co wierzymy, wyjdzie na tor.

   O każdym nowym jego zadaniu będę niezwłocznie informować.  

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   dziennikarzizaklinacze
   Czas publikacji:
   sobota, 21 kwietnia 2012 12:33
 • środa, 18 kwietnia 2012
  • Sang Jang na orbicie

   Na filmie Sang Jang to ten ostatni, bo ostatni będą pierwszymi. 

    

   Przez ponad dwa tygodnie nie byłem u mojego ucznia, ale on w tym czasie też niewiele robił. Przez tydzień był wyłączony z prób pod siodłem, bo się zapoprężył. Wczoraj i przedwczoraj Tomek Świątek dosiadał go na stajennym korytarzu. Dzisiaj Sang Jang po raz pierwszy wyszedł z grupą koni na tzw. orbitę, czyli drogę treningową wokół partynickich stajni. Na razie tylko stęp i kłus. Trener Robert Świątek asekurował brata trzymając Sang Janga na lince. Nie było żadnych problemów. Koń przez moment, przy zakłusowaniu, bronił się tylko przed zbyt mocnym działaniem Tomkowego wędzidła i rzucił trzy razy głową. Potem poszło jak po maśle. Jutro i pojutrze czeka go powtórka tego samego. W piątek ma pójść już tylko pod jeźdźcem, bez asekuracji drugiej osoby. Będę to oczywiście obserwował i filmował.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   dziennikarzizaklinacze
   Czas publikacji:
   środa, 18 kwietnia 2012 13:47
 • poniedziałek, 02 kwietnia 2012
  • Sang Jang. Pożegnanie z diabłem

    

   Przez dwa miesiące pracowałem z tym bardzo trudnym koniem. Polubiłem go i będę kibicował jego karierze. Osiągnęliśmy taki efekt, że koń, który jeszcze niedawno chciał zabić siebie, jeźdźca i prowadzącego go na lince człowieka spokojnie w tej konfiguracji kłusuje, co widać na otwierającym ten wpis filmie. Jestem zadowolony z tej roboty. Trener Robert Świątek też. Teraz chodzi o to, żeby zaufanie jakie udało się w nim zbudować, nie poszło w eter. Ale to bardzo trudne. Sang Jang wejdzie lada moment w reżim treningu wyścigowego, który będzie go podnosił, kondensował w nim energię. A w przypadku tego konia wzrost energii jest wprost proporcjonalny do jego nieobliczalności. Trener Robert Świątek staje więc przed nie lada wyzwaniem. Musi pogodzić ogień z wodą. Gdyby Sang Jang miał pójść teraz do indywidualnej pracy, byłby przygotowywany do - na razie - nie sportowego  użytkowania, byłbym o niego spokojny. To inteligentne, aczkolwiek charakterne zwierzę. Uczy się szybko. Za jego gwałtowne zachowania odpowiadają głównie  gorąca krew i geny. Ale cierpliwa praca przynosi owoce. Istotny szczegół - na początku roboty Sang Jang nie to, że nie dawał się dotknąć za uszami, on nie pozwalał w ogóle trzymać ręki nad swoją głową. Teraz proszę zwrócić uwagę w jaki sposób Tomek Świątek z niego zsiada, jak trzyma rękę tuż za potylicą konia (zobacz film). 

   Trener i jego ekipa to zawodowcy, praca z nimi była dla mnie przyjemnością i wiele mnie nauczyła, wiem, że poprowadzą Sang Janga z wyczuciem i zrobią wszystko, żeby był dobrym koniem wyścigowym. Jednak trzeba pamiętać, iż to szczególny egzemplarz. Podobny przypadek trener Świątek miał sześć lat temu. A trzy lata temu miał półkrewka, który w treningu dał się ułożyć, natomiast na torze był nie do opanowania. Kiedy dwa razy przewrócił się na gonitwie został odesłany do domu. Sang Jangowi życzymy jak najlepiej, ale ważniejsi od niego są ludzie, którzy muszą być na nim bezpieczni.

   Trzymam rękę na pulsie: będę go obserwował i pisał o nim.

   Chcę we wrześniu, na jego debiucie, zarobić bardzo dobre pieniądze.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (9) Pokaż komentarze do wpisu „Sang Jang. Pożegnanie z diabłem”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   dziennikarzizaklinacze
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 02 kwietnia 2012 14:11
 • piątek, 30 marca 2012
  • Bruce Lee idzie do przodu

    

   Bruce Lee, taki przydomek nadał mu Paweł, jeden z jeźdźców trenera Roberta Świątka. Ksywka trafiona w punkt.

   Lekcja była krótka, ale  treściwa. Po raz pierwszy tak mocno zbuntował się przed wejściem na round pen. Myślę, że dlatego, iż piasek na środku okrąglaka był zwałowany na płasko. Tak wcześniej nigdy nie było. Dla autysty, jakim jest koń, to zasadnicza zmiana miejsca.  Ale jak już wszedł, to poszło jak po maśle. Na blokerze uwiązu stał jak lala. Nie dawał się odgonić, bo wiedział, że i tak linę wyciągnie, czyli nie jest zniewolony. Ale ponieważ jej wyszarpywanie to nic przyjemnego, więc po co sobie to fundować. Pojętny chłopak. Na czerwoną chustkę, którą wczoraj chciał zabić, reagował jak na wizytę koleżanki z klasy.

   Tomek Świątek kilka razy przewiesił się na  nim na round penie. Stał na luźnym sznurku, nie uciekał. Ale najpierw Tomek musiał przy nim trochę poskakać (zobacz jak skacze Tomek)

   Z dosiadaniem go na spokojnie nie będzie problemów. Schody zaczną się, gdy podniesiemy energię, gdy zewsząd zaczną działać nakręcające go bodźce. Wystarczy szybko ruszyć palcem, żeby on natychmiast czujnie uskoczył. Teraz praca musi być zorientowana na odczulenie go na sytuacje dynamiczne, bo to przecież wyścigowiec. A sam  dzień gonitwy to ogromny stres.   

   Sesje zakończyliśmy zadowoleni (zobacz film). 

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Bruce Lee idzie do przodu”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   dziennikarzizaklinacze
   Czas publikacji:
   piątek, 30 marca 2012 12:21