Dziennikarz i zaklinacze

Moje historie o koniach, naturalnych metodach ich szkolenia, opisy ciekawych przypadków i refleksje jeździeckie. Ku pożytkowi zainteresowanych. Jurek Sawka, koniarz i dziennikarz

Wpis

piątek, 08 listopada 2013

Tylko dwa konie a wojna totalna

Jutro Sang Jang (3 lata) zmierzy się z Bombonierką (6 lat). Takiego wyścigu jeszcze na Partynicach nie było. Ale od jutra będzie co roku. Skąd ten pomysł? Zainspirował mnie słynny pojedynek  Seabuscuita z War Admiralem w roku 1930. Cała Ameryka tym się emocjonowała. Oczywiście u nas to nie tej rangi wydarzenie lecz zabawa z okazji Hubertusa. Jednak emocje rywalizujących stron są takie jak właścicieli i zwolenników Seabuscuita i War Admirala.

Chcę, żeby takie gonitwy zawsze kończyły sezon. Zależy mi na lansowaniu końskich osobowości. Moim marzeniem jest, żeby opowieści o znakomitych koniach była historią sportowców i ich perypetii życiowych, a nie bezosobową relacją z zapisu walki maszyn do biegania.

Sang Jang i Bombonierka inaugurują to przedsięwzięcie. Brawa dla ich właścicieli za odwagę.

Bardzo zależało mi, żeby wystartowała Habana, zwyciężczyni Wielkiej Wrocławskiej, koń partynickiego sezonu 2013. Jednak właściciel się nie zgodził. Jego  święta wola. W grę wchodził też Torgon, który miał znakomity sezon, ale został sprzedany do Czech.

Na placu boju zawsze był Sang Jang, obecnie własność Krystyny Łukasiewicz, z którą jestem w przyjaźni i którą przekonałem do jego kupna. Sang Jang ma swoją fantastyczną legendę, brawurowo napisaną przez życie. To koń, któremu nie dawano żadnych szans a i on nie dawał ich sobie. A teraz wspaniale wygrywa (na cztery starty trzy zwycięstwa, raz trzeci). Pracowałem nad jego psychiką i jestem z niego dumny.

Bombonierka, to doświadczona i bardzo dobra klacz Adama Suchorzewskiego. Wygrywała na warszawskim Służewcu. Pojedzie na niej Ania Stasiak, najlepsza amazonka w tym sezonie. Ania, zafascynowana metodami naturalnymi jedzie bez wędzidła, jedynie na halterku. Bombonierka nie będzie podkuta.  Sang Janga dosiądzie Natalia Hendzel. Koń będzie w normalnym wyścigowym osprzęcie.

To pojedynek Młodości (Sang Jang) z Doświadczeniem (Bombonierka), Mężczyzny (trener Robert Świątek) z Mężczyzną (trener Adam Suchorzewski), Kobiety (Natalia Hendzel) z Kobietą (Ania Stasiak) oraz Kobiety (właścicielka Krystyna Łukasiewicz) z Mężczyzną (właściciel Adam Suchorzewski). Tylko dwa konie a jaka totalna wojna.

Zapraszam, sobota, 9 listopada, godz. 11. Tor wyścigowy na wrocławskich Partynicach.

Sang Jang pod Michalem Kubikiem. Fot. Marta Nowakowska

 

Bombonierka pod Anią Stasiak. Fot. Marta Nowakowska

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
dziennikarzizaklinacze
Czas publikacji:
piątek, 08 listopada 2013 18:20

Polecane wpisy

  • Dwóch wariatów na siłę Goliatów

    Wchodzimy w Białą Dziurę. 15 marca w szwajcarskiej stolicy sportów zimowych Sankt Moritz, będziemy ścigać się na zamarzniętym jeziorze z bardzo dobrymi końmi eu

  • Nie wypuszczajcie naszych koni

    Nie po raz pierwszy z partynickiego toru wyścigowego uciekł koń. Natomiast po raz pierwszy za mojej dyrektorskiej kadencji. Zrobię wszystko, żeby był to ostatni

  • O co chodzi z tym całym naturalem?

    Wszystkich zainteresowanych metodami naturalnymi zapraszam na Partynice. Opowiem o szkołach naturalu i idei tego nurtu w jeździectwie. Pokażę techniki i sposoby

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz